Pārlekt uz galveno saturu

Pētera Upīša Dārzkopības muzejs

Pētera Upīša Dārzkopības muzeja misija ir, iedvesmojoties no izcilā dārzkopja, selekcionāra Pētera Upīša (1896 – 1976) personības un mūža veikuma, ciešā sadarbībā ar Institūtu, rosināt sabiedrības interesi par dārzkopības tradīcijām Latvijā, apmeklētājiem nodrošināt mūžizglītības iespējas, kā arī bagātināt Latvijas kultūras telpu ar zinātnes dārza pieredzējumu. 

Petera Upisa Darzkopibas muzejs

MUZEJA PIEDĀVĀJUMA PROGRAMMA: 

1. Selekcionāra Pētera Upīša dzīves stāsts - darba un sadzīves oriģinālu priekšmetu, grāmatu un mēbeļu ekspozīcija / interaktīvi vizuāls materiāls "Īsa ceriņu vēsture"

Pēteris Upītis ir dzimis 1896. gada 19. maijā Cēsu apriņķa Jumurdas pagastā. Interese par dārzkopību radās jau bērnībā, tā kļuva par mūža lielo mīlestību. Līdz 1913. gadam P. Upītis mācījās Priekuļu lauksaimniecības skolā, turpmāk izglītība tika apgūta pašmācības ceļā. Jaunais Latvijas dārzkopis apceļoja lielākos augļkopības centrus Eiropā.

1945. gada rudenī Pēteris Upītis sāka strādāt Latvijas Lauksaimniecības akadēmijā, apzinot un pētot augļaugu tautas selekcijas šķirnes. Ar savu divriteni viņš apceļojis vai visu Latviju, vācot un aprakstot interesantākos sēklaudžus. Dārzniekam sevis realizēšanai ir vajadzīgs dārzs. Tas tika atrasts Dobelē, kur līdz 1941.gada 14.jūnijam “Lauciņos” darbojusies brāļu Vārnu kokaudzētava. Uz tās bāzes 1945.gadā tika izveidota izmēģinājumu saimniecība. Kopš 1957.gada Pēteris Upītis Dobeles smagajā, auglīgajā zemē sāka stādīt savus dārzus. Meistars strādāja ar 24 kultūrām: ābelēm, bumbierēm, plūmēm, ķiršiem, aprikozēm, valriekstiem, lazdām, īstajām cidonijām, avenēm, zemenēm u.c.

upitis

Īpaši veiksmīga bija ceriņu selekcija. Latvijā un tālu aiz mūsu zemes robežām cilvēkus priecē 'Daudzpusīgais Zemzaris''Māte Ede Upītis', 'Liega', 'Gaiziņkalns', 'Esības Prieks', 'Kristīne Baltpurviņa' un daudzas citas šķirnes, jo Pēteris Upītis sapņoja pārvērst Latviju par ceriņu lielvalsti. 

Ievērojamais dārznieks sirdī bija mākslinieks, interesējās par fotografēšanu, dzeju, mūziku. Dobele kļuva par savdabīgu kultūras centru. P. Upīša dzīves gājums aprāvās 1976.gada 4.aprīlī. 

Iestādes nosaukums ir mainījies, bet Latvijā tas pazīstams kā “Upīša dārzs”, kur atrodas lielākais ceriņu stādījums Latvijā, kā arī viena no plašākajām kolekcijām ceriņu pasaulē. 

2. Dārzkopības vēsture un zinātnes attīstība Latvijā 

Šis ir interaktīvs stāsts par Latvijas diždārzu - Dārzkopības institūtu, kas atklāj cilvēkus, kas sekojuši savam aicinājumam, kopā ar dārzu auguši un uzplaukuši profesionālā un radījuši dārzeņkopības un augļkopības pētniecības centru Latvijā. 

Dārzkopības vēstures un zinātnes attīstības stāsts ir atspoguļots 7 sadaļās:

STĀDĪŠANA (1956-1976), AUGŠANA (1977-1985), VEIDOŠANA (1986-1994), BAGĀTINĀŠANA (1995-2005), KRUSTOŠANA (2006-2015), AUGĻI (2016-mūsdienas) un CILVĒKI (Dārzkopības institūta darbinieki kopš 1956. gada)

ineraktivais

3. Dārza darbu meistarklases

Muzeja un dārza apmeklētājiem ir iespējams piedalīties praktiskās dārza darbu miestarklasēs, kuras vada Dārzkopības institūta zinošie pētnieki-selekcionāri. Meistarklasēs uzzināsiet par augļu dārza izveidošanas noslēpumiem, piemērotākajām augļkoku, ogulāju un ceriņu šķirnēm, koku vainagu veidošanu, augļu novākšanas un uzglabāšanas noteikumiem. 

Sekojiet līdzi mūsu jaunumiem un pasākumiem muzeja Facebook lapā

4. Šķirņu stāsti

Ceriņu un ābeļu dārza apmeklētājiem ir iespējams uzzināt dārzā pārstāvēto šķirņu un to nosaukumu rašanās stāstus. Sekojiet līdzi īpašām audio gida norādēm pie konkrētajiem ceriņiem, noskenējiet QR kodus un noklausieties stāstus.

Visus ceriņu šķirņu stāstus ir iespējams noklausīties interneta vietnē www.dobelescerini.lv  Savukārt, iepazīties ar ābolu šķirņu stāstiem var šajā saitē.

audiogids

5. Augļu, ogu un pārstrādes produktu degustācija

Muzeja apmeklētājiem ir iespējams apmeklēt Dārzkopības institūta tirdzniecības kiosku, nobaudīt institūta pārstrādes produkciju: dažādu augļu un ogu dabīgās sulas, sīrupus, gardas sukādes, augļu tējas, žāvētus ābolus un īpašu institūta unikālo produktu - saldējumu. Pārstrādes produktus, svaigos sezonas augļus un ogas piedāvājam iegādāties. 

Vairāk par Dārzkopības institūta produktiem un sortimentu skatīt šeit.

degustācija

LIELĀKIE NOTIKUMI: 

Pētera Upīša dārzkopības muzejs, Dārzkopības institūta dārzs piedāvā plašu kultūras, mūzikas, mākslas un zinātnes pasākumu programmu aktīvajā sezonā, no maija līdz oktobrim:

  • Ceriņu ziedēšanas laiks – maijā
  • Ķiršu laiks – jūlijā
  • Zinātnieku nakts – septembra pēdējā piektdienā
  • Ābolu svētki – oktobra pirmajā sestdienā

Sekojiet līdzi mūsu jaunumiem un pasākumiem muzeja Facebook lapā