Pārlekt uz galveno saturu

Ziemas ķiploku audzēšanas modernizācija drošas ražas ieguvei bioloģiskajā saimniecībā

Logotips
Projekta numurs
18-00-A01620-000014
Projekta sākums
Projekta beigas
Projekta vadītājs

Mērķis: Projekts tiek realizēts ar mērķi iegūt regulāras un augstas ziemas ķiploku ražas bioloģiskajā saimniecībā, izmantojot ķiploku audzēšanu segtajās platībās ziemas periodā.

Dalībnieki: ZS „Lazdiņas”, Dārzkopības institūts, Latvijas Universitātes Bioloģijas institūts

Anotācija:
Šobrīd ziemas ķiploku audzēšanā tiek izmantota teju gadsimtu sena tehnoloģija, kurā ķiploku stādmateriāls (daiviņas) tiek stādīts laukā, paliekošā vietā rudenī (oktobrī), tur tie iesakņojas, uzsāk veģetāciju (izveido saknes un nelielu asnu) un pārziemo, līdz pavasarī atsākas intensīva veģetācija un augs uzsāk intensīvu veģetatīvo augšanu un līdz augustam izveido kvalitatīvu sīpolu. Šādai tehnoloģijai ir vairāki riska momenti - nelabvēlīgu ziemošanas apstākļu dēļ ir iespējama daļēja vai pilnīga stādījuma bojāeja, vai nozīmīga kvalitātes pazemināšanās; nekvalitatīva stādmateriāla dēļ var veidoties "izkritumi", kur nelietderīgi tiek izmantoti zemes, darba, materiālu un enerģijas resursi, lauku apkopjot. Tā kā arvien biežāk klimata izmaiņu rezultātā ziemas kļūst siltākas, atkušņi mijas ar sala periodiem, ķiploki tiek izcilāti un slikti attīstās, vai pat pilnībā iet bojā ziemošanas perioda laikā. 

Projekta īstenošanas rezultātā tiks radīta jauna, kardināli atšķirīga ziemas ķiploku audzēšanas tehnoloģija, kas izslēgs nelabvēlīgu klimatisko apstākļu ietekmi uz ķiploku attīstību ziemas periodā.

Uzdevumi:

  • izstrādāt tehnoloģiskos risinājumus drošas ķiploku ražas ieguvei – veikt augu attīstības monitoringu visos pētījumā ietvertajos tehnoloģiskajos risinājumos, izvērtēt ražu un tās kvalitāti;
  • konsultēt ZS ”Lazdiņas” par tehnoloģiskajiem jautājumiem jaunās tehnoloģijas izstrādē;
  • veikt publicitātes pasākumus.

Projekts tiek īstenots Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai Latvijas Lauku attīstības programmas 2014.-2020. gadam pasākuma “Sadarbība” 16.2. apakšpasākuma "Atbalsts jaunu produktu, metožu, procesu un tehnoloģiju izstrādei" atklātu projektu iesniegumu konkursu veidā” ietvaros.

logo

Finansējuma apjoms
99971 EUR
Finansējuma avots
Nacionālais finansējums
Institūta loma
Partneris
Pielikums Izmērs
Projekta gala atskaite 27.02.2021 5.74 MB
Statuss
Neaktīvs
Pievienots 30/01/2020