Pārlekt uz galveno saturu

Pārstrādes un bioķīmijas nodaļa

Pārstrādes tehnoloģiju un bioķīmijas nodaļa izveidota 1997. gadā, tās pamatā ir darbs ar tradicionālām kultūrām (komercšķirņu un kreba tipa āboliem, bumbieriem, plūmēm, ķiršiem, zemenēm, jāņogām, upenēm, ērkšķogām un avenēm), kā arī zinātniski un ražotājiem nozīmīgi pētījumi tiek veikti arī ar mazāk izplatītām kultūrām (smiltsērkšķiem, krūmcidonijām, lielogu dzērvenēm) un savvaļas (t.sk. mežrozītēm, mellenēm, plūškoku) augļiem un ogām. Sākot ar 2016. gadu uzsākti pētījumi ar dārzeņu kultūrām. Pētījumi tiek veikti gan vietējo un starptautisko zinātnisko projektu ietvaros, gan sadarbībā ar ražotājiem, sniedzot iespēju iegūtos rezultātus izmantot praktiski.

Pārstrādes tehnoloģiju un bioķīmijas nodaļa nodrošina bakalauru, maģistru un doktoru darbu praktisku izstrādi Latvijas Universitātes Bioloģijas un Ķīmijas fakultāšu, Latvijas Lauksaimniecības universitātes Lauksaimniecības un Pārtikas tehnoloģijas fakultāšu studentiem, kā arī zinātniski pētniecisko darbu izstrādi Dobeles Valsts ģimnāzijas skolēniem.

Darbības mērķis:

  - radīt jaunas zināšanas un produktus, izstrādāt inovatīvas tehnoloģijas, kas sekmē Latvijas dārzkopības un pārtikas nozares ilgtspējīgu attīstību un konkurētspēju.

Darbības virzieni:

  • Šķirņu piemērotības pārbaude dažādiem pārstrādes veidiem un jaunu produktu, tehnoloģiju izstrāde;
  • Tradicionālo, netradicionālo dārzaugu un to pārstrādes produktu ķīmiskā sastāva noteikšana;
  • Dārzaugu uzglabāšanas pētījumi (t.sk. kontrolētas atmosfēras apstākļos, pētījumi ar 1-MCP).

Personāls:

  Dalija Segliņa – nodaļas vadītāja

  Pawel Gornas

  Inta Krasnova

  Karina Juhņeviča-Radenkova

  Vitalijs Radenkovs

  Inga Mišina

  Elvita Bondarenko

  Elise Sipeniece

  Danija Lazdiņa

  Georgijs Baškirovs

  Ieva Valāte

Aktīvie projekti: 

  • Latvian Council of Science, No: lzp-2021/1-0651, Genus Hypericum as a new valuable source of tocotrienols and tocochromanol-related molecules – from ornamental crop to industrial applications (2021-2024) (head of project: D. Segliņa)

  • INTERREG Baltic See Region programme 2021-2027: Project No. C036, Integrated system for interactive public garden development in Baltic Sea Region (Interactive Gardens) (2023-2026) (head of project: D. Feldmane)

  • National Research program “Horticultural crop breeding program”: 10.9.1-11/24/1543-e (2024) (head of project: G. Lācis).

  • Iceland Liechtenstein Norway project: EEA-RESEARCH-170-RC, INnovative TEchnologies for REcovery of valuable compounds from agri-food and seafood side STreams for food applications (INTEREST) (2023-2024) (head of project: P. Gornas);

  • LZP-2020/1-0422 “Dicotyledonous plant families and green tools as a promising alternative approach to increase the accessibility of tocotrienols from unconventional sources” (2021.-2023.) (head of project: P. Gornas).