Pārlekt uz galveno saturu

Ērkšķogu dzīslu bālēšanas vīrusa (GVBaV) un upeņu reversijas vīrusa (BRV) jaunu potenciālo vektoru izpēte Ribes ģints augiem

logo
Projekta numurs
lzp-2020/2-0410
Projekta sākums
Projekta beigas
Projekta vadītājs

Projekta mērķis: Noskaidrot un pārbaudīt divu Ribes ģints augiem kaitīgo vīrusu sugu — Ērkšķogu dzīslu bālēšanas vīrusa (GVBaV) un upeņu reversijas vīrusa (BRV) — iespējamos vektorus.

Projekta būtība: Ērkšķogu dzīslu bālēšanas vīruss (Gooseberry vein banding associated virus) un upeņu reversijas vīruss (Blackcurrant reversion virus) ir norādīti kā ekonomiski nozīmīgi patogēni, kas ir kaitīgi Ribes ģints augiem visā pasaulē. Līdz ar to šie vīrusi ir ekonomiski nozīmīgi patogēni upeņu, jāņogu un ērkšķogu stādījumos, kur to ietekmē samazinās ogu ražu un augu vitalitāte. Lai gan līdz šim nav veikti plaši pētījumi par šo abu vīrusu vektoriem, literatūrā ir pārliecinošas atsauces uz dažiem konkrētiem organismiem, kuri dabā ir saistīti ar šo vīrusu pārnesi no auga uz augu. Turklāt GVBaV gadījumā šī vīrusa pārnēsātāji ir pieņemti, pamatojoties uz senākām publikācijām, taču plašāki, kā arī mūsdienīgāki pētījumi, izmantojot modernas molekulārās metodes, nav vēl veikti. Tāpat līdz šim nav veikti plaši pētījumi par vīrusu izplatību savvaļas augos, kur tie var būt perēkļi turpmākai infekcijai komerciālajos stādījumos. BRV gadījumā tikai viena suga — Cecidophyopsis ribis — jau ilgu laiku vairumā dažādu publikāciju ir minēta kā vīrusa vektors. Mūsu iepriekšējos pētījumos BRV ir atrasts Ribes augos, uz kuriem nav atrasta neviena Cecidophyopsis ģints ērce. Līdz ar to joprojām nav pietiekami daudz zināms par šo abu vīrusu iespējamajiem vektoriem. Tāpēc mēs uzskatām, ka ir nepieciešami pētījumi, lai atbildētu uz šādiem jautājumiem: Vai tik tiešām Cecidophyopsis ģints ērces ir vienīgie BRV vektori, vai arī šim vīrusam varētu būt citi potenciālie vektori, kas varētu būt citas maurērces vai pat citām dzimtām piederošās ērces. Vai līdz šim transmisijas pētījumos ir pierādītas tikai laputu sugas kā GVBaV pārnēsātāji, vai arī ir citas laputu sugas, kas varētu būt potenciālie vektori? Papildu jautājums, uz kuru mēs vēlamies atbildēt, ir: vai Ribes ģints augi, kas aug savvaļā un piemājas dārzos, varētu būt BRV un GVBaV perēkļi, no kuriem potenciālie BRV un GVBaV vektori varētu pārnest minētos vīrusus uz augiem komerciālajos stādījumos?

Mērķauditorija: Zinātnieki, dārzkopji, selekcionāri. 

Novitāte: Projekta laikā pirmo reizi būs testētas dažādas posmkāju sugas, kas varētu būt iespējamie vīrusu vektori. 

Plānotie rezultāti: Pārbaudīti dažādi posmkāji, kā iespējamie vīrusu vektori. Rezultāti tika publicēti starptautiskā zinātniskā žurnālā, kas ir indeksēts SCOPUS un Web of Science datubāzēs.
Ieguvums projektā iesaistītajam personālam: Projektā ir iesaistīti studenti un jaunie zinātnieki, kuriem projekta laikā būs iespēja gan gūt pieredzi praktiskā darbā (ievācot paraugus, veicot DNS un RNS izdalīšanu, analizējot rezultātus), gan piedalīties augsta līmeņa zinātniskās publikācijas sagatavošanā.

Projektu finansē: Latvijas Zinātnes padome.

logo

Finansējuma apjoms
100 389.00 EUR
Finansējuma avots
Nacionālais finansējums
Institūta loma
Projekta vadošā institūcija
Statuss
Aktīvs
Pievienots 05/01/2021