Pārlekt uz galveno saturu

Noslēdzies projekts “Ziemas ķiploku audzēšanas modernizācija drošas ražas ieguvei bioloģiskajā saimniecībā”

attels

Attēla autors: No DI arhīva

Projekts “Ziemas ķiploku audzēšanas modernizācija drošas ražas ieguvei bioloģiskajā saimniecībā” (projekta Nr. 18-00-A01620-000014) tika realizēts ar mērķi iegūt regulāras un augstas ziemas ķiploku ražas bioloģiskajā saimniecībā, izmantojot ķiploku audzēšanu segtajās platībās kontrolētos apstākļos ziemas periodā un precīzās tehnoloģijas audzēšanā uz lauka. 

Projekta īstenošanas periods 20.08.2018. līdz 27.02.2021. un kopējais budžets 99 971.08 EUR.

Projekta pamatuzdevums bija iegūt regulāras un augstas ziemas ķiploku ražas bioloģiskajā saimniecībā, izmantojot ķiploku audzēšanu segtajās platībās ziemas periodā un precīzās tehnoloģijas.

Pēdējos gados Latvijā pieaug interese par ķiploku komerciālu ražošanu un to audzēšanas tehnoloģijām. Diemžēl pēdējo piecu gadu vidējā raža (3.1 t/ha) bija ievērojami (3 līdz 8 reizes) zemāka par to kādu iegūst lielākās ķiploku ražotājvalstis, kā Ķīna, Ēģipte, Spānija u.c. Ziemas ķiploku audzēšanā Latvijā tradicionāli tiek izmantota tehnoloģija, kurā ķiploki (daiviņas) tiek stādīti rudenī (oktobrī/novembrī) laukā, kur tie iesakņojas, uzsāk augšanu (izveido saknes un nelielu asnu) un pārziemo. Pavasarī ķiploki uzsāk intensīvu veģetatīvo augšanu, ražu novāc jūlijā/augustā. Tā kā ķiploki ir ļoti jutīgi pret klimatiskajiem apstākļiem un augšanas vidi, nelabvēlīgi ziemošanas apstākļi var būtiski pasliktināt stādījuma kvalitāti. Tādēļ projektā izstrādāta inovatīva, kardināli atšķirīga ziemas ķiploku audzēšanas tehnoloģija, izslēdzot nelabvēlīgu klimatisko apstākļu ietekmi uz ķiploku attīstību ziemas periodā: ķiploku ziemošanas stadija (apsakņošanās) kontrolētā vidē - aukstuma kamerās, ķiploku dēstu izstādīšana laukā pavasarī kā konteinerstādus.

Projekta gaitā tika veikti izmēģinājumi optimālu augšanas apstākļu noteikšanai un augsnes agroķīmiskā izpēte, kā arī piemērota substrāta sastāva izstrāde kvalitatīvas ķiploku ražas ieguvei inovatīvās tehnoloģijas variantā. Rezultātā izstrādāta audzēšanas tehnoloģiskā shēma un ieteicamais substrāta sastāvs inovatīvajam audzēšanas tehnoloģiskajam risinājumam.

Projekta koordinators un kontaktinformācija:
SIA “Lazdiņas Agro”
Tālrunis: +371 26141753
E-pasts: daiga.lazdinaa@gmail.com
Adrese: Ievas, Kokneses pag., Kokneses nov., p.n. Koknese, LV-5113

Sadarbības partneri un kontaktinformācija:
Dārzkopības institūts
Tālrunis: + 371 26185596
E-pasts: liga.lepse@llu.lv
Adrese: Graudu iela 1, Ceriņi, Krimūnu pagasts, Dobeles nov. , LV- 370

Latvijas Universitāte, Bioloģijas institūts
Tālrunis: +371 26167529
E-pasts: anita.osvalde@inbox.lv
Adrese: Ojāra Vācieša iela 4 -201, Rīga, LV – 1004 

Kokneses pagasta zemnieku saimniecība "Mazkūlīši"
Tālrunis: +371 26554204
E-pasts: mazkulisi@gmail.com 
Adrese: "Kalnavoti" - 1, Kokneses pag., Kokneses nov., LV-5113

Informācijas sagatavotājs:
SIA “Lazdiņas Agro”, Daiga Gerasimova

Vairāk par projektu skatīt šeit.

Projekts tiek īstenots Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai Latvijas Lauku attīstības programmas 2014.-2020. gadam pasākuma “Sadarbība” 16.2. apakšpasākuma "Atbalsts jaunu produktu, metožu, procesu un tehnoloģiju izstrādei" atklātu projektu iesniegumu konkursu veidā” ietvaros.

logo


 

Pievienots 04/03/2021