Pārlekt uz galveno saturu
Meklējiet pēc nosaukuma

Nesauksim invazīvās sorbaronijas par aronijām

Izveidots: 04.02.2024 19:35

Nākamajā gadā apritēs 75 gadi, kopš Latvijā izmēģinājumu vajadzībām tika ievesti augi, kurus ilgi pazinām ar nosaukumu “aronijas”. Līdz 1980. gadu sākumam tās pazina arī ar Ziemeļamerikas sugas “Aronia melanocarpa” zinātnisko nosaukumu. Vēlāk 1980. gados Latvijas literatūrā uz brīdi tās bija dēvētas ar zinātnisko nosaukumu Aronia mitschurinii, bet jau drīz dendrologs Raimonds Cinovskis kļūdaini pieņēma, ka uz šiem augiem attiecināms nosaukums “Aronia ×prunifolia ‘Floribunda’”. Ar pēdējo nosaukumu šie augi minēti daudzās publikācijās, kas Latvijā ir izdotas 21. gadsimtā, paralēli uz plaši kultivētajiem un savvaļā jau par invazīvajiem augiem attiecināts arī nosaukums “Aronia ×prunifolia”. 

Noslēdzies ERAF projekts “Eiropas zaļā kursa noteikto vidi saudzējošo tehnoloģisko risinājumu izstrāde un ieviešana dārzkopībā Latvijā”

Izveidots: 30.11.2023 15:50

Noslēdzies 2021. gadā uzsāktais ERAF projekts “Eiropas zaļā kursa noteikto vidi saudzējošo tehnoloģisko risinājumu izstrāde un ieviešana dārzkopībā Latvijā”. Projektā bija iesaistīti vairāki partneri – nodibinājums “Baltic Studies Centre”, SIA “LM Product” un ZS “Atvases”. Projektā īstenots starpdisciplinārs pētījums, kurā noskaidroti Eiropas Zaļā kursa prasību nodrošināšanas tehnoloģiskie risinājumi un to ieviešanas sociālie aspekti dārzkopībā, kas veicina to ieviešanas efektivitāti audzēšanas tehnoloģiju transformācijai un pilnveidošanai atbilstoši ražotāju iespējām un vajadzībām virzībā uz videi draudzīgu saimniekošanu. 

Z/S “Atvases” pieredze "GreenHort" projektā

Izveidots: 30.11.2023 15:45

Zemnieku saimniecības “Atvases” saimnieks Andris Mangulis, kas sākotnēji savas lauksaimniecības gaitas uzsāka, strādājot ar integrālās audzēšanas sistēmas metodēm, jau vairāk nekā 10 gadus darbojas ar bioloģiskās lauksaimniecības metodēm, t.sk. ļoti atbalsta dažādas vidi saudzējošas saimniekošanas metodes. Ar prieku iesaistījās Dārzkopības institūta “GreenHort” projektā. Pārliecināts, ka tieši tad, kad darām kaut ko precīzi, salīdzinām dažādas metodes, tad arī varam redzēt rezultātu savam darbam. Sākot strādāt bioloģiski, pats galvenais aspekts, kam pievērts uzmanību, bija augsnes ielabošana, lai iegūtu augstāku un kvalitatīvāku ražu, kas joprojām ir svarīgi. Starpkultūru un zaļmēslojuma augu audzēšana ir labs veids, kā to panākt. 

Jauktie stādījumi zemenēm – pirmie secinājumi GREENHORT projektā

Izveidots: 24.04.2023 18:44

Apkopoti divu gadu pētījumu rezultāti zemeņu jauktajos stādījumos, kas ierīkoti ERAF projekta "Eiropas zaļā kursa noteikto vidi saudzējošo tehnoloģisko risinājumu izstrāde un ieviešana dārzkopībā Latvijā" (GreenHort, Nr.1.1.1.1/20/A/169) ietvaros un iegūti pirmie secinājumi. Izmēģinājumi ierīkoti trīs vietās: Dārzkopības institūta Pūres pētījumu centrā un divās bioloģiskajās saimniecībās – "LM Product" un "Atvases", kas atšķiras gan pēc ģeogrāfiskā novietojuma, gan augsnes apstākļiem. Līdz ar to arī iegūtie rezultāti starp audzēšanas vietām atšķiras.

Starpkultūru stādījumi – augstākai un kvalitatīvākai dārzeņu ražai

Izveidots: 27.03.2023 11:22

Lai iekļautos Zaļā kursa pamatnostādnēs, kas vērstas uz videi un klimatam draudzīgu saimniekošanas prakšu ieviešanu, kā starpkultūru var izmantot dažāda veida augus – tauriņziežu audzēšanu atmosfēras slāpekļa piesaistei, aromātaugus, lai dezorientētu kaitēkļus, kā rezultātā būs nepieciešams mazāks augu aizsardzības līdzekļu lietojums, dažādus augus, kas veicina augsnes atveseļošanos un bioloģiskās aktivitātes palielināšanos (samtenes, kliņģerītes). Lai pārbaudītu praksē, kā strādā šāda sistēma, Dārzkopības institūts īsteno ERAF līdzfinansēto projektu “Eiropas Zaļā kursa noteikto vidi saudzējošo tehnoloģisko risinājumu izstrāde un ieviešana dārzkopībā Latvijā” (GreenHort).